Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Pro autory 

Pansofický příspěvek o modulu Blogy na Metodickém portálu

Co jsou blogy a blogování na Metodickém portálu

 

 • Modul Blogy.rvp.cz je jeden z komunitních modulů Metodického portálu (vedle komunitních modulů Diskuze, Digifolio a Wiki). Komunitním modulem je myšlen negarantovaný prostor, kde si uživatelé sami vytvářejí obsah.

 

 • Modul blogy nabízí otevřený prostor pro zveřejňování názorů, aktuálních novinek a postřehů uživatelů souvisejících se vzděláváním nebo z pedagogické sféry. Je to alternativní publikační prostor, který podporuje neformální potkávání se s kolegy z učitelské profese a podporuje neformální tvorbu učitelů. Modul Blogy.rvp.cz slouží uživatelům k vyjádření vlastní osobnosti a podporuje jejich svobodu projevu bez recenzí či korektur. Volba je pouze na autorovi (autorech). Modul blogy.rvp.cz se řídí Pravidly používání Metodického portálu rvp.cz, Netiketou a Podmínkami používání blogů na Metodickém portálu rvp.cz. Na dodržování pravidel dohlíží správce modulu.

 

 • Nejčastějšími blogovými příspěvky jsou úvahy nebo eseje na vybrané aktuální téma nebo téma blízké autorovi v rozsahu přibližně jedné normostrany. Všechny příspěvky jsou publikovány v blogu autora. Název blogu vypovídá o jeho zaměření a všechny blogové příspěvky by tomuto zaměření měly odpovídat. Ke každému blogovému příspěvku je možno přidat komentář se souhlasem autora. Blogový příspěvek či komentář k blogovému příspěvků se vždy objeví na titulní stránce modulu Blogy a také na hlavní stránce Metodického portálu rvp.cz.

 

Hlavní specifika modulu Blogy na Metodickém portálu

 

 • Struktura modulu blogy.rvp.cz – Modul je strukturován podle abecedního seznamu názvu blogů a nebo seznamu blogerů. Existuje zde kategorie VIP blogy, kde jsou zařazeny blogy autorů, kteří se věnují převážně problematice vzdělávání. Tuto kategorii přiřazuje blogům správce modulu Blogy. Každý uživatel může být autorem či spoluautorem neomezeného množství blogů.

 

 • Registrace na blogy.rvp.cz – Autor blogu či autor komentáře musí být vždy zaregistrován. Pro neregistrované uživatele portálu je možná pouze jediná aktivita – být čtenářem blogů. Bez registrace nelze zakládat nové blogy, ani přispívat či přidat komentář. K registraci nového uživatele stačí emailová adresa a hesla. Běžnou praxí na Metodickém portálu je, že většina uživatelů se přihlašuje pod pravou identitou.

 

 • Vytvoření blogu – Vytvoření blogu nezabere příliš mnoho času, navíc můžete využít možnosti vložení rychlého příspěvku.

 

 • Autor a spoluautor blogu – Blog má možnost vést jeden uživatel (jako jediný autor blogu), nebo může sloužit celé virtuální skupině, kde část uživatelů jsou autoři blogu a ostatní uživatelé publikují jako spoluautoři. Z hlediska publikování mají obě skupiny stejné možnosti, spoluautoři pouze nemohou do skupinového blogu přihlásit dalšího spoluautora, to může pouze autor blogu.
 • Název blogu – Autor názvem blogu a možností popisu blogu (část O blogu) dává čtenářům vědět, o jaké problematice jeho blog a blogové příspěvky pojednávají.

 

 • Titulní strana modulu Blogy – Na titulní straně naleznete v hlavní části nejnovější příspěvky (většinou perex příspěvku) a v pravém sloupci se objevují nejnovější komentáře k blogovým příspěvkům. V pravém sloupci jsou ještě aktuality, aktuální čísla, informace pro autory a motivační spot o blozích. V horní hlavičce je možno – jako na celém portálu – se přihlásit, popř. registrovat. Horní hlavička je zakončena modrou lištou, odkud se dostanete na kategorie: Seznam blogů, VIP blogy, Seznam blogerů a zde máte možnost Založit si blog.

 

 • Vlastní (osobní) stránka modulu Blogy – Na vlastní stránku se uživatel dostane pomocí Administrace, kterou nalezne vpravo nahoře v přihlašovacím okně. V pravém sloupci má autor možnost měnit nastavení svého blogu. V hlavním okně má celkový přehled, nejnovější komentáře, volbu rychlého příspěvku a uložené koncepty (podrobněji v další části textu).

 

 • Příspěvky v modulu – Příspěvky mohou být dvojího charakteru – příspěvek do vlastního blogu nebo komentář cizího nebo vlastního blogu. K publikování příspěvků či komentářů slouží Administrace, kterou naleznete vpravo nahoře v přihlašovacím okně. V administraci je možno nalézt: Nástěnku s blogy uživatele, příspěvky a komentáři. Ćást Příspěvky, kde je možno upravit a vytvořit příspěvek, přidat štítek a rubriku. Dále rozšířené funkce, jako je možnost nahrávání médií a vytváření stránek. Nadstandardní funkcí je právo autora schvalovat komentář před zobrazením komentáře na Metodickém portálu. V části Nastavení má autor možnost změnit nastavení svého blogu dle svého posouzení. Příspěvek je možno dodatečně aktualizovat. Blog automaticky ukládá vaše koncepty, takže se k rozepsanému blogu můžete kdykoli vrátit. Pro tvorbu blogu krok za krokem je na titulní straně banner „Jak se stát autorem“ a v něm manuál pro tvorbu blogu. Budoucím autorům může dobře posloužit i Videoprůvodce.

 

 • Krácení příspěvku na titulní straně – Ke krácení příspěvku vede jediný důvod. Pokud by se příspěvky na titulce blogu objevovaly celé, většinou by zabraly celé místo titulní strany. Krácení příspěvku (oddělení perexu a těla příspěvku) je možno provést v Administraci pomocí tlačítka More v HTML či v Editoru vložit značku pro pokračování textu (ikona naznačuje roztříhnutý a oddělený papír). Oddělit perex od těla textu lze i dodatečně po publikování příspěvku.

 

 • Vyhledávání v blozích rvp.cz – Vyhledávání v blogu je možné ve fulltextu v horní liště nebo v jednotlivých blozích. Snazší vyhledávání pomocí oštítkování příspěvku (viz další bod).

 

 • Štítky v blozích – Štítky obecně slouží k lepšímu vyhledání materiálu. Například si představme blogový prostor, kam denně píše několik lidí blogové příspěvky. Pokud autor použije u příspěvku například štítky „úvaha“, „průřezová témata“ a „gymnázium“, může pak čtenář pátrající po podnětech k průřezovým tématům na gymnáziích snadno najít odpovídající příspěvky a ještě se dozví, že jde o formu „úvahy““ (na rozdíl třeba od „informace“ nebo „zkušenosti“). Využití štítků právě k seskupení příspěvků podle různých kritérií: námět, forma, pro koho je to zajímavé… je to takový seřazený šanon s materiály.

 

 • Kvalita příspěvků – Všechny příspěvky a komentáře publikované na www.rvp.cz mají odpovídat svou formou a obsahem Netiketě rvp. Metodický portál negarantuje obsahovou stránku jednotlivých blogů, za něj jsou odpovědní sami autoři. Kvalita příspěvků v blogu je dána kvalitou a odborností uživatelů.

 

 • Správce blogy rvp.cz – Správce modulu blogy se řídí Podmínky užívání blogů Metodického portálu rvp.cz a Netiketou Prostředí blogů je bezpečné a přívětivé. V případě, že příspěvek je ve zřejmém rozporu s portálovou Netiketou však může být správcem smazán. Na titulní stránce modulu Blogy jsou správcem vedeny Aktuality a Informace pro uživatele.

 

 • Využití ve výuce – Na rozdíl od ostatních modulů portálu rvp.cz není modul Blogy primárně určen pro využití ve výuce, ale ke sdílení zkušeností, názorů a zážitků mezi učiteli – pro výuku může sloužit jako inspirace.

 

Technická stránka modulu Blogy na Metodickém portálu

 

 • Blogy na rvp.cz pracují v redakčním systému WordPress, který slouží snadnému publikování příspěvků, odkazů a obrázků, a proto není potřeba spuštění speciálního programu. Blogování na portálu je snadné a efektivní. Redakční systém je rychlý a přehledný, k jeho ovládání není třeba mít žádnou znalost programování ani grafických programů.