Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Pro autory 

Manuál – Registrace uživatele

Prvním krokem, jak se stát autorem DUM, je zaregistrovat se na http://dum.rvp.cz/ v oddílu Pro autory či kliknout na pravé horní pole Registrace.

dum1

dum2

Pro úspěšnou registraci je nutné vyplnit příslušné údaje. Přihlašovací jméno je Vaše e-mailová adresa.

dum3

Vyplňte oddíl Informace o mně.

dum4

Pokud dojde ke změně nějaké Vámi uvedené skutečnosti (např. adresa), nezapomeňte tyto údaje změnit ve svém profilu!

Vložení materiálu DUM

Autor je povinen se před samotnou publikací seznámit s Informacemi pro autory Digitálních učebních materiálů DUM http://autori.rvp.cz/informace-pro-jednotlive-moduly/digitalni-ucebni-materialy a znát obsah jednotlivých příruček (Příručka pro autory DUM / Popis DUM / Příspěvky – obsahové požadavky / Otevřené galerie / Desatero, Typografická pravidla DUM / Bibliografické citace DUM / Software ke stažení / Šablony dokumentů).

Digitální učební materiál může po předchozím přihlášení vložit každý registrovaný autor v modulu DUM (důležité je kliknout na ikonku DUM a být tak opravdu v požadovaném modulu) prostřednictvím Administrace (druhý odkaz v panelu vpravo nahoře).

dum5

V administračním rozhraní v Profilu uživatele zvolte Stát se autorem DUM. Pokud souhlasíte s pravidly, klikněte na „Stát se autorem učebních materiálů“.

dum6

Učební materiály

Vložit nový materiál – Prvním krokem při vkládání nového materiálu je v několika krocích vyplnit formulář. Po jeho odeslání systém v databázi vytvoří nový učební materiál, přidělí mu jednoznačný identifikátor, pod kterým bude později dostupný veřejnosti. V prvním kroku je nutné zadat název materiálu, další kategorie je možné vyplňovat v libovolném pořadí. Pokud je po zadání názvu materiálu proces vyplňování údajů přerušen, již napsané je uloženo a materiál najdete v sekci Rozpracované materiály.

Autor se může k jednotlivým částem popisu kdykoli vrátit a měnit je, až do chvíle, kdy materiál odešle k publikaci. Popis materiálu (název), který byl odeslán k publikaci nebo publikován, už nemůže měnit, tento krok může pouze koordinátor DUM.

Rozpracované materiály – V přehledné tabulce se zobrazují materiály, které má autor rozpracovány. U těchto materiálů může autor libovolně měnit jejich popis (ikona), přiložené soubory nebo i materiál smazat (ikonou). Náhled popisu materiálu v podobě, jak je v systému aktuálně zadán, může autor zobrazit kliknutím na název materiálu. Je-li v pořádku celý popis, je možné materiál odeslat k publikaci (pomocí ikony).

Materiály čekající na publikaci – V tabulce se zobrazují materiály, které nebyly dosud publikovány (materiály, které se nachází u recenzenta na posouzení).

Publikované materiály – V tabulce se zobrazují publikované materiály.

Nepublikované materiály – V tabulce se zobrazují materiály, jejichž publikace byla zamítnuta. Pokud s tímto výsledkem jako autor nesouhlasíte, máte možnost kontaktovat koordinátora DUM.

Kolekce – Pomocí tohoto formuláře je možné si vytvořit vlastní kolekci učebních materiálů.

Jinou možností, jak zařadit učební materiál do kolekce, je pomocí odkazu „Přidat materiál do vlastní kolekce“, který se nachází na rodném listu každého učebního materiálu (v šedém pruhu vpravo).

Pokud budete mít jakékoliv dotazy, kontaktujte nás zde.